Witnesses

Plaintiff witness: (P)
MALDEF Plaintiff Intervenor witness: (PI)
State/Defense witness: (S)

Week 1 (Aug. 1-5) all plaintiff witnesses:

  • George Welsh (P) – (President Case, Superintendent, Center)
  • John Hefty (P) – (Former CASE Exectutive Director, Former Super Intendent)
  • Scott Murphy (P) – (Littleton Superintendent)
  • Glenn Gustafson (P) – (CFO CO Springs D-11, past CASE president)
  • Tom Romero II (P) – (Law and History Professor at University of Denver)
  • Edwin Steinbrecher (P) – (AEFA Executive Director, Former CDE, Former Superintedent)
  • Monte Moses (P) – (Former Cherry Creek Supteritendent, Former Superintendent of the Year)
  • Elliott Asp (P) – (Assistant Superintendent, Cherry Creek)
  • Taylor Lobato (P) – (Center individual)
  • Miguel Cendejas (P) – (Center individual)
  • Kevin Edgar (P) – (Superintendent, Sanford)
  • Michael Poore  (P) – (Superintendent in Arkansas, former D-11 Superintendent of Instruction)
  • Cynthia Stevenson (P) – (Superintendent, JeffCo)
  • Carol Eaton (P) – (Administrator, JeffCo)
  • Tracy Weisensee (P) – (parent, Woodlin)
  • Dan Maas (P) – (CIO, Littleton)
  • Bruce Baker (P) – (Professor Rutger, School Finance Expert)

Week 2 (Aug. 8-12) all plaintiff witnessess:

  • Justin Silverstein (P) – (Vice President of APA- Augenblick, Palaich, and Associates)
  • Shila Adolf (P) – Superintendent , Bethune)
  • Gerald Keefe (P) – (Superintendent, Kit Carson)
  • John Barry (P) – (Superintendent, Aurora)
  • Lucinda Hundley (P) – (Retired Asst. Superintendent of Special Services, Littleton)
  • Dr. Margaret McLaughlin (P) – (University of Maryland Professor, National Special Education Expert)
  • Ty Ryland (P) – (School Board President, Sierra Grande)
  • Buck Stroh (P) – (Superintendent, Creede)
  • Justine Bayles (P) – (Middle School Science Teacher, Cortez)
  • Matt Keefauver (P) – (Elementary School Teacher, Cortez)
  • Anastasia Campbell (P) – (Elementary School Teacher, D-11)
  • Brenda Krage (P) – (Chief Academic Officer, Pueblo 60)
  • Theresa Wrangham (P) – (parent, BVSD)
  • Don Stensrud (P) – (Principal at Fairview HS, BVSD)
  • Holly Hultgren (P) – (Retired principal and administrator, BVSD)
  • Dr. Ellen Miller-Brown (P) – (Chief Academic Officer, BVSD)
  • Herb Conboy (P) – (parent, Pueblo 70)
  • Cary Kennedy (plaintiff subpoena)  - (former CO State Treasurer, drafter of Amendment 23)

Week 3 (Aug. 15-19) all plaintiff or MALDEF plaintiff witnesses

  • Dr. Sue Chandler (P) – (Superintendent, Adams 14)
  • Lillian Leroux (P) – (parent, Adams 14)
  • Rollie Heath (P) – (CO state senator)
  • David Hart (P) – (Chief Financial Officer, DPS)
  • Dr. Steven Barnett (P) – (Rutgers Professor, National Expert on Early Childhood Education)
  • Stefan Welsh (P) – (Graduate of Center HS)
  • Dr. Henry Levin (P) – (Colombia Teacher’s College Professor)
  • Sue Windels (P) – (former CO state senator, former chair senate education committee)
  • Jack Pommer (P) – (former CO state senator, former chair joint budget committee)
  • Plaintiff parents testified for MALDEF.
  • Michael Clough (PI) – (Superintendent, Sheridan)
  • Dr. Kathy Escamilla (P & PI) – (Professor at University of Colorado, Boulder, Bilingual Education Expert)
  • Dr. Linda Darling-Hammond (P & PI) – (Stanford Professor, National Education Expert)

Week 4 (Aug. 22-26):

  • Wayne Eads (PI) – (Administrator, Greeley)
  • Steve Murdock (P) – (Demography Expert)
  • Dr. Dana Selzer (PI) – (Retired Administrator, Greeley)
  • Mary Wickersham (P) – (Colorado Children’s Campaign)
  • Charlotte Ciancio (PI) – (Superintendent, Mapleton)
  • Lt. Gov. Joe Garcia (S)
  • Rich Wenning (S) – (Former CDE staff)
  • Jo O’Brian (S) – (CDE staff)
  • Kristin Waters (S) – (Principal, DPS)
  • Trish Boland (S) – (CDE Federal Programs and At Risk)
  • Angelika Shroeder (S) – (State Board of Education member)
  • Eric Hanushek (S) – (Hoover Institute)
  • Nina Lopez (State subpeona) – (Colorado Legacy Foundation)
  • Bill Moloney (S) – (Former Colorado Commissioner for Education)

Week 5 (Aug. 20-Sept. 2):

  • Marcia Neal (S) – (state board of education)
  • Vody Herrmann (S) – (former CDE school finance director)
  • Elaine Gantz Berman (S) – (state board of education)
  • Ted Hughes (S) – (CDE, capital construction)
  • Linda Darling-Hammond (P) – (by conference call)
  • Mike Miles (S) – (Harrison School District 2 superintendent)
  • Wednesday, Aug 31:
  • Dr. Barbara Medina (S) – (CDE, English language learners)
  • Trish Boland (S) – (CDE, federal programs)
  • Ed Steinberg (S) – (CDE, special education)
  • Jacqueline Medina (S) – (CDE, gifted education)
  • Ben Alexander (S) – (former Colorado state senator)
  • Thursday, Sept. 1:
  • John Andrews (S) – (Independence Institute, Colorado Institute) former Colorado state senator
  • Matt Gianesschi (S) – (Deputy Executive Director for the Colorado Department of Higher Education)
  • Robert Hammond (S) (Commissioner of Education)
  • Lori Bowers (S) – (CDE, early childhood education)
  • Friday, Sept. 2:
  • Sen. Keith King (S)
  • David Hart (P) – (Denver Public Schools, CFO)
  • Carol Eaton (P) – (Administrator, Jeffco)
  • Andrew Romanoff (P) – (former CO Speaker of the House)
  • Scott Murphy (P) – (Littleton Public Schools, Superintendent)
  • Brenda Krage (P) – (Chief Academic Officer, Pueblo 60)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s